Півмільйона років тому – раніше, ніж вважалося можливим – люди будували дерев’яні конструкції. Про це свідчать останні знахідки й дослідження, зроблені командою з Університету Ліверпуля та Університету Аберіствіта.
Дослідження, опубліковане в журналі Nature, повідомляє про розкопки, які виявили добре збережену деревину поблизу водоспаду Каламбо у Замбії. Знахідка датується принаймні 476 000 років тому і передує еволюції нашого власного виду, Homo sapiens.
Експертний аналіз слідів від кам’яних інструментів на дереві показує, що ці ранні люди сформували та з’єднали дві великі колоди, щоб зробити конструкцію, імовірно, основу платформи або частину житла. Це найдавніше свідчення з будь-якої точки світу про навмисне виготовлення колод таким чином, аби вони з’єднувалися. Досі докази того, що люди використовували деревину, обмежувалися її призначенням для добування вогню, копальних палиць і списів.
Деревина рідко зустрічається в таких стародавніх місцях, оскільки вона зазвичай гниє і розкладається, але на водоспаді Каламбо високий рівень води законсервував деревину.
«Ця знахідка змінила моє уявлення про наших ранніх предків. Забудьте про ярлик «кам’яний вік». Подивіться, що робили ці люди: вони зробили щось нове і велике з дерева. Вони використали свій інтелект, уяву та навички, щоб створити те, чого вони ніколи раніше не бачили, те, чого ніколи раніше не існувало», – розповідає професор Ларрі Бархем з кафедри археології, класики та єгиптології Ліверпульського університету, який очолює дослідницький проект «Глибоке коріння людства».
За словами Бархема, це відкриття ставить під сумнів поширену думку про те, що люди кам’яного віку були кочовими. На водоспаді Каламбо ці люди мали не лише постійне джерело води, але і ліс навколо, який забезпечував для них достатньо їжі, аби вони могли осідати та будувати споруди.
Джерело: woodworkingnetwork.com