З початку 2024 року департамент безпеки ДП «Ліси України» провів понад 1000 перевірок та ініціював 210 кримінальних проваджень. Про це компанія повідомляє на своїй Facebook сторінці. В кінці минулого року представники деревообробних асоціацій заявили про скорочення сірого ринку деревини на 70%. Одночасно суттєво збільшився попит на легальну деревину, яка реалізується через ліцензовані біржі. На деякі сортименті ціни зросли до 50%!
Одна з причин зростання білого ринку – детінізація.
Ще ніколи перевірки лісових господарств не проводилися настільки масово та прискіпливо: з реальними наслідками та притягненням винних до кримінальної та адміністративної відповідальності.
З початку 2024 року безпека ДП «Ліси України» по декілька разів перевірила практично кожне лісове господарство. Це загалом більше тисячі перевірок.
Виявлено незаконні рубки лісу, нестачу деревини на складах, порушення під час виконання підрядних робіт і наданні послуг, незадовільне відведення та таксацію лісосік, неоприбуткування деревини, внесення недостовірних даних до системи ЕОД (пересортиця). Те, що за часів лісгоспів зазвичай приховувалося, тепер виявлено та задокументовано. Особлива увага минулого року приділялася проблемі заниження запасу деревини на ділянках при відводах – вперше за це порушення (завдяки якому і з’являється нелегальна, необлікована деревина) притягнуті до кримінальної відповідальності працівники лісових господарств з різних областей країни. А впродовж 2023 року дана проблематика практично не досліджувалася, і особи, причетні до вказаних протиправних дій, так і залишалися непокараними.
«Серйозний урок отримали майстри лісу, які свідомо не помічали незаконних рубок. Тепер усі добре усвідомили, що це кримінальний злочин, який карається не лише звільненням, а й позбавленням волі. Дуже показово, що нині 90% повідомлень про незаконні рубки, які надходять на гарячу лінію «Лісів України» від небайдужих громадян, стосуються комунальних лісів, не підпорядкованих підприємству!» – пише компанія.
Так, за матеріалами Департаменту безпеки зареєстровано 210 кримінальних проваджень, під час розслідування яких, працівниками слідчих підрозділів правоохоронних органів та прокурорами Спеціалізованої екологічної прокуратури повідомлено про підозру 129 особам. А впродовж 2023 року про підозру повідомлено лише 92 особам. В тому числі, підозри отримали керівники декількох лісових господарств.
Іншими словами, практично всі дії правоохоронців, про які ми чуємо в ЗМІ, передувала робота безпеки «Лісів України».
ДП «Ліси України» навчилося не лише ефективно виявляти проблеми, але й унеможливлювати їхнє повторення. Кожен кандидат на посаду на підприємстві тепер проходить ретельну перевірку на доброчесність. З початку минулого року безпекою підприємства перевірено майже 9 тисяч людей. В 11 % кандидати не змогли пройти перевірку, що свідчить про досить жорсткі вимоги до працівників. Претенденти, щодо яких доведена причетність до корупційних правопорушень, втрачають можливість знову зайняти посаду на підприємстві.
Працівниками Департаменту безпеки виявлено, задокументовано та скеровано відповідні матеріали до уповноваженого з антикорупційної діяльності щодо вчинення працівником лісового господарства правопорушень, пов’язаних з корупцією. Як наслідок – працівниками Національної поліції України, за вказаними матеріалами, складено 128 протоколів про вчинення адміністративних правопорушень, пов’язаних з корупцією.
Цього року завдяки реорганізації ДП «Ліси України» позбулося найбільш проблемної та корупційно вразливої ланки філій (лісгоспів). Підприємство почало працювати в новій, більш прозорій та ефективній системі управління. Проте щільність перевірок корпоративної безпеки не зменшиться – контроль лише посилюватиметься.
Джерело: facebook.com/ForestsOfUkraine