вересень 2025
КИЇВ, ВЦ АККО Інт.
Замовити стенд Замовити квиток
Замовити стенд Замовити квиток
вересень 2025
КИЇВ, ВЦ АККО Інт.

Дерева живлять одне одного та підтримують життя пеньків

Пеньок, який мав би загинути, залишається живим завдяки сусіднім деревам – ті забезпечують його водою та поживними речовинами через взаємопов’язану кореневу систему. Це відкриття сприяє розумінню того, що дерева та інші організми можуть працювати разом на благо лісу.

Себастьян Лейзінгер з Оклендського технологічного університету, Нова Зеландія, та його колега в лісі на захід від Окленда помітили пеньок дерева каурі із живою тканиною, що росла з нього. Вчені зацікавилися тим, як міг пеньок виживати без зеленого листя, та встановили кілька датчиків контролю води на ньому і на двох сусідніх дорослих деревах того ж виду.

Протягом наступних тижнів вони виявили взаємозв’язок між потоком води в деревах і пеньку. Це означало, що коли сусідні дерева випаровували воду через листя протягом дня, рух води в пенькові залишався низьким. Але коли дерева впадали у вечірній сон, вода починала циркулювати через пеньок.

Так само, за похмурої погоди або в дощ потік води в деревах зменшувався, але збільшувався у пеньку. У здорових деревах потік води здебільшого визначається випаровуванням, але без листя потік води у пні був пов’язаний з рухом вологи у його сусідів.

Це відкриття руйнує уявлення про дерева як про індивідууми чи відокремлені сутності. Насправді вони можуть спільно «працювати» і взаємодіяти на благо лісу.

Мережа водопостачання між деревами може зробити їх більш стійкими до нестачі води, каже Лейзінгер, але це також може підвищити ризик поширення хвороб.

Є кілька причин, чому сусідні дерева можуть підтримувати пні. Можливо, пеньок та його коріння надають живому дереву більшої стійкості в землі, або ж безлистий пеньок просто стає частиною ширшої кореневої системи дерева-господаря.

Дерева «безжально ефективні» у максимізації своїх ресурсів, каже Грег Мур з Мельбурнського університету, Австралія. «Тож той факт, що цей пеньок підтримується сусідніми деревами, свідчить про те, що вони отримують вигоду», – каже він.

Джерело: newscientist.com

ВСІ НОВИНИ