18 вересня з ініціативи Асоціації «Меблідревпром» відбулася нарада керівництва Держлісагентства, ДП «Ліси України», Української енергетичної біржі з представниками профільних асоціацій деревообробників та окремими керівниками деревообробних підприємств щодо обговорення наступних питань:
– Результати торгів з продажу необроблених лісоматеріалів IV кварталу 2024 року.
– Готовність нормативної бази України для імплементації Регламенту (ЄС) 2023/1115.
– Попередні обсяги заготівлі деревини у 2024 році та прогноз обсягів заготівлі деревини у 2025 році.
Як повідомили організатори, на нараду також запрошували представників Міндовкілля, проте представники відомства подію не відвідали.
Керівництво запрошених відомств та бірж було представлено співробітниками-технократами, які безпосередньо займаються організацією планування та управління своїх відомств та установ. Тому їхні виступи були максимально ділові і практичні – в них озвучувалися конкретні факти та цифри досягнутих успіхів, вирішуваних проблем, причин окремих невдач і визначалися завдання на перспективу.
Якщо комусь із учасників наради вимагалося уточнити або з’ясувати деталі, що їх цікавлять, у роботі галузевих відомств, то вони ставили питання після закінчення виступу співробітників цих відомств і отримували вичерпні відповіді. Особливо в кулуарах чи, як кажуть дипломати, «на полях саміту». Відкрито, персонально та без протоколу, що особливо цінує бізнес.
З доповіддю про результати торгів із продажу необроблених круглих лісоматеріалів за IV кв. 2024 р. виступив комерційний директор Української енергетичної біржі (УЕБ) Костянтин Шевчук. Він, зокрема, зазначив, що всі аукціонні торги пройшли організовано відповідно до встановлених графіків.
Він зазначив, що на IV квартал цього року на біржових торгах було продано 2,5 млн. м3 необробленої деревини, відсоток виконання біржових договорів становить близько 80%, планується його довести до 90%. Ліцензійні біржі постійно працюють над поліпшенням та вдосконаленням біржової торгівлі. Зокрема, він торкнувся торгівлі деревиною за піврічними біржовими договорами, що впроваджуються в торговельну практику.
Деревообробники у своїх виступах відзначили, що не все так райдужно у торгівлі необробленою деревиною і досі існує низка невирішених проблем щодо регламенту та правил торгівлі деревиною. Наприклад, заявлена в аукціонних бюлетенях якість лісоматеріалів класу якості А/В часто не відповідає фактичній якості відвантажених лісоматеріалів, що тягне за собою подорожчання, зниження конкурентоспроможності та підвищення рекламацій до продукції, що випускається.
Іншою негативною супутньою властивістю торгівлі деревиною є штучне завищення цін на деревину в ході торгів, що особливо дивно в умовах сучасного ринку, що стагнує, і коли обсягу заготовлюваної деревини з надлишком вистачає для всіх наявних виробників навіть за стартовими цінами.
Деякі виробники лісопродукції, що виступали, назвали можливою причиною цього явища присутність на ринку великої кількості так званих «перекупників», юридичних суб’єктів господарської діяльності, які не мають власного деревообробного виробництва і закуповують деревину виключно для подальшого перепродажу. Пайова участь «перекупників» становить не менше 20% деревини, що реалізується на торгах. Але цей сектор стрімко зростає в умовах ажіотажного попиту та високої волатильності цін на деревину.
Так, завдяки цьому явищу в 2021 році ціна реалізації деревини збільшилася втричі-вчетверо, а виконання біржових договорів опустилося до 40%. Тобто більшість реалізованої на торгах деревини тривалий час була заморожена, лежала на складах, псувалася і зрештою реалізовувалась за ціною промислової деревини. І це за умов підвищеного попиту. Виходить, що торг не завжди доречний.
Лікується це явище легко та ефективно шляхом обструкції «перекупників» за допомогою зміни правил торгівлі та технічного доступу до електронного торгового майданчика. Але біржі посилаються на АМКУ, який не дозволяє це зробити.
У той же час, реалізація деревини виключно чи насамперед для суб’єктів господарської діяльності, які мають власну деревообробку, вже давно стала нормою для ЄС, куди прагне Україна.
Можна також дійти невтішного висновку, що комусь це може бути вигідно. Біржова торгівля як така є спекулятивною формою торгівлі, а наявність перекупників ще більше посилить спекуляцію. У результаті маємо спекуляцію у квадраті. Вигода для одиниць, для держави та деревообробки це однозначно у мінус.
Про оцінку впливу на довкілля з урахуванням імплементації Регламенту (ЄС) 2023/1115 говорив Начальник Відділу використання лісових ресурсів ДАЛРУ Руслан Крикун. Він зазначив, що Держлісагентство наразі розробляє інструкцію для своїх підрозділів та у найближчі 2-3 тижні доведе її до них. Ця інструкція також матиме значення для бізнесу, що займається експортом лісопродукції.
Про обсяги заготівлі деревини ДП «Ліси України» у 2024 р. та плани заготівлі деревини на 2025 рік розповів Директор департаменту лісових ресурсів Олександр Жук. Він зокрема зазначив, що рівень заготівлі деревини у 2025 році залишиться приблизно на тому ж рівні, що і в 2024 році і становитиме 12,5 млн. м3, у тому числі за рахунок рубок головного користування 5,9 млн. м3. У тому числі ділової деревини сосни 5,9 млн. м3, дуба – 485 тис. м3.
У цілому ж мету наради було досягнуто. Обговорювані проблеми ще не вирішено, але виявились конкретні напрямки та завдання щодо організації взаємодії деревообробників та профільного лісового відомства. Деревообробники отримали необхідну їм інформацію, а Держлісагентство, ДПЛУ та біржі отримали зворотний зв’язок зі своїми найближчими партнерами, що лише сприятиме подальшому розвитку лісопромислового сектору. Та й важливість особистих контактів суб’єктів господарської діяльності також має велике значення для успішної діяльності. Таким чином, нарада надала додатковий імпульс цьому розвитку.
Джерело: openforest.org.ua