В Канаді провели масштабні дослідження, висновки яких зібрали у вичерпний 121-сторінковий звіт під назвою «Широкомасштабні протипожежні випробування масивної дерев’яної будівельної конструкції для MTDFTP (програма демонстраційних пожежних випробувань масової деревини)». Як зазначається у звіті, експерти імітували пожежу в будівлі з відкритими структурними елементами з деревини. При цьому конструкція залишалася стабільною та міцною після п’яти різних випробувань вогнем різної тяжкості і тривалості із загальним впливом вогню до 19 годин.
«Ми дуже задоволені висновками звіту, які зміцнюють позицію масивної деревини як безпечного будівельного матеріалу, – сказав Роберт Джонкман, віце-президент з інженерії Канадської ради з деревини. – Цей науковий доказ виняткової протипожежної здатності масивної деревини допомагає розв’язати проблеми щодо її придатності для використання у великих і високих будівлях».
Дослідження проводились під керівництвом Канадської ради з деревини у партнерстві з галузевими асоціаціями, федеральними та провінційними урядовими установами, а також консультантами з пожежної безпеки та інженерії. Експерти розробили програму демонстраційних випробувань, аби показати ефективність таких конструкцій в умовах важкої пожежі.
У звіті викладено результати п’яти окремих повномасштабних експериментів з дослідження пожеж, які відбувалися влітку 2022 року. Експерименти проводили у повноцінному двоповерховому комплексі дерев’яної конструкції площею 334 квадратних метри в Канадській дослідницькій лабораторії вибухових речовин в Оттаві. Випробування перевіряли вогнестійкість як відкритої, так і герметизованої (захищеної гіпсокартоном) масивної деревини у дуже складних сценаріях пожежі. Зокрема, імітувалися умови відсутності втручання пожежників протягом тривалого часу.
Зокрема, в одному з експериментів середня кімната на другому поверсі мала відкриту дерев’яну задню стіну, стелю і підлогу. У сміттєвому баку виникла пожежа, що імітує потенційний сценарій будівельної пожежі. Розвиток сценарію пожежі тривав 20 хвилин, що дозволило б мешканцям або залишити будівлю, або загасити меншу пожежу.
В результаті такого масштабного дослідження були зібрані нові наукові дані щодо вогнестійкості масової деревини в офісах відкритого планування і житлових будинках, в тому числі під час будівництва. За висновками звітів також будуть складатися рекомендації щодо того, який відсоток масивних дерев’яних поверхонь можна залишати відкритими в будівлях із закритою дерев’яною конструкцією.
Очікується, що результати досліджень будуть сприяти позитивному сприйняттю деревини у будівельній галузі Канади.
Джерело: woodworkingnetwork.com