У минулому році ДП «Ліси України» запровадило новий інструмент контролю, який допомагає виявляти схеми із підміною та заниженням класу якості деревини. Електронні товарно-транспортні накладні (ТТН-ліс) доповнюються трьома фото вантажівки з деревиною з різних ракурсів. ТТН із фото викладаються у відкритий доступ на сайті ukrforest.com.
Наразі фотофіксація запроваджена в усіх філіях ДП «Ліси України», повідомляє компанія на своїй Facebook сторінці.
Кожен тиждень ДП «ЛІАЦ» проводить вибіркову перевірку якості заповнення ТТН та надає інформацію в ДП «Ліси України» та в Державне агентство лісових ресурсів України. Поліцейський патруль, якщо зупинить вантажівку на дорозі, також може одразу перевірити, чи відповідає вантаж заявленому в накладній.
У процесі аналізу ТТН фахівцями центрального апарату ДП «Ліси України» виявлені десятки випадків очевидної підміни класу якості деревини, коли під виглядом дров намагалися вивезти ділову деревину. За кожним із таких випадків призначалося службове розслідування.
Щодо ефективності перевірок на дорогах відомство також отримало позитивний зворотній зв’язок від Нацполіції. Варто зазначити, що правоохоронці підключені до системи Електронного обліку деревини і мають доступ не лише до відкритої для публічного доступу інформації з ТТН. Поліцейські бачать клас якості деревини, контракт, за яким відвантажена деревина та іншу інформацію. І можуть швидко по гарячих слідах провести розслідування.
«Процес запровадження відбувався не просто. Не всі адекватно сприйняли необхідність нововведення. Траплялися факти відвертого саботажу – в систему завантажувалися неякісні фото, при фотографуванні в темний період не використовувався спалах тощо – пише відомство на своїй Facebook сторінці. – Проте позиція ДП «Ліси України» чітка: або працюєш за правилами, або йдеш з посади».
Аби подолати недобросовісну роботу і спроби протистояти запровадженню системи контролю, відомству доводилося застосовувати догани, проводити службові перевірки.
«Ситуація з якістю фото покращується, але повільно. Працювати ще є над чим» – розповідають у ДП «Ліси України».
Наразі система фотофіксації ще працює у пілотному режимі. Підприємство досі збирає відгуки від експертів та бізнесу, систематизує пропозиції щодо удосконалення, проводить тренінги та навчання для своїх співробітників.
Джерело: facebook.com/forestUKR