Фінська лісова галузь планує застосовувати нову технологію з використанням дронів, яка дасть змогу оцінити якість деревини ще в лісі. Це важлива зміна, адже досі дані про лісові ресурси Фінляндії не включали показники якості окремих дерев або деревостанів.
У рамках проекту Quality4Trees, який очолюють професори Маркус Холопайнен і Юха Хююпя, дослідники лісу розробляють автоматичні методи дистанційного зондування на основі лазерного сканування. Лазерне сканування – це неінвазивний метод вимірювання з використанням лазерних променів для визначення точних 3D-даних. Проект отримав фінансування від Науково-дослідної ради Фінляндії.
Дрони, що літають під кронами дерев, збирають детальні дані про дерева, які успішно поєднуються з відкритими даними про ліс, що зберігаються у Фінському лісовому центрі, та рентгенівськими знімками колод з лісопилок. Максимізація даних, доступних перед вирубкою, допоможе підвищити цінність деревини для переробки.
«Наше бачення полягає в тому, щоб накопичити дані по всій Фінляндії про те, які дерева де ростуть», – каже Маркус Холопайнен.
Потенціал підвищення вартості переробки деревини за допомогою лазерного сканування був би корисним для лісової біоекономіки в цілому, а також для бізнесу та власників лісів. Це також було б корисно для лісової екології, оскільки кращий фінансовий результат можна було б отримати за рахунок менших масштабів рубок.
За словами Маркуса Холопайнена, дані, зібрані дронами, в майбутньому можуть бути використані для визначення віку, розміру та стану здоров’я дерева, а також факторів, що впливають на якість. До них відносяться, наприклад, міцність і форма стовбура, які цікавлять лісопилки, зігнуті або криві стовбури, розмір і розподіл гілок, щільність деревини, порода, а також географія і клімат місцевості. Дрони також можуть збирати дані про стан здоров’я та біорізноманіття лісів.
Нова технологія також була б корисною під час заготівлі деревини. Майбутнє бачення включає в себе електронну торгівлю деревиною, яка може зробити відвідування лісозаготівельних майданчиків непотрібними. Це принесло б додаткову цінність у ланцюжок переробки, виплати за пні та вартість лісозаготівлі. Лісові компанії, які співпрацюють з проектом, – це Metsä Group, Stora Enso та UPM.
Джерело: forest.fi