Минулого року в Європі вигоріло близько півмільйона гектарів лісів. Подолати цю проблему намагається група фінських дослідників, яка використовує дрони аби виявляти лісові пожежі та долати їх.
Група дронів керована штучним інтелектом може сповіщати про пожежу на ранніх стадіях. Під час горіння вони можуть передавати поточні дані і прогнозувати поширення вогню протягом найближчої години.
Проєкт FireMan реалізується спільними зусиллями Фінського Геопросторового Інституту, Університету Ювяскюля, Університету Оулу та Технічного Дослідного Центру Фінляндії VTT. Він розпланований на 2022-2024 роки. Дрони були попередньо протестовані на контрольованих пожежах.
Один з інноваційних підходів у цьому проєкт – вивчення роботи дронів у групах. Експерти досліджують, як скупчення дронів може збирати дані про пожежі. Вони мають бути здатними обстежувати широкі площі лісів та за потреби автономно діяти у разі виникнення пожежі. Алгоритми штучного інтелекту розробляються з тією метою, щоб дрони могли виявити дим і вогонь на ранніх стадіях.
«В майбутньому патрулювання авіацією під час сезону пожеж має бути замінене більш екологічним рішенням на основі дронів, щойно ми зможемо створити безпечну та економічно доцільну технологію», – каже лідер дослідницької групи, професор Ейя Ханкаваара.
За її словами, супутники наразі можуть надавати дані про пожежі, проте з дронів інформація буде більш точною та об’ємною.
В разі виникнення пожежі технологія зможе прогнозувати розвиток вогню, спираючись на дані про густоту лісу, топографію, рослинність і напрямок вітру. Такі моделі прогнозування використовують аби «навчити» штучний інтелект, який оцінюватиме поширення і розвиток пожежі в реальному часі на базі даних з дронів.
«Автоматизовані системи штучного інтелекту дозволять спостерігати пожежу і її різні параметри, такі як висота полум’я. Зокрема, буде зрозуміло чи це пожежа йде на поверхні землі чи у кронах дерев. Адже горілі уламки можуть перекидатись на суміжні території та створювати нові пожежі», – каже Ханкаваара.
Штучний інтелект має також допомогти обрати запобіжні заходи, наприклад, розташування протипожежних розривів. А дрони з-поміж іншого робитимуть звичайні кольорові фото та термічні знімки, які будуть показувати найгарячіші точки в лісі. Надалі проєкт також передбачає розміщення сенсорів, які крізь задимлення «бачитимуть» краще за людське око.
Інформація про пожежу в реальному часі також допомагатиме пожежним бригадам боротися з вогнем.
Джерело: forest.fi