«Гриб Heterobasidion parviporum є одним із важливих чинників, що піддають ялину норвезьку пошкодженню європейським короїдом. Особливо до того, як жуки стають численними», – говорить Верна Вальман з Університету Гельсінкі.
Три з чотирьох ялин, заражених Heterobasidion, також страждають від короїда.
«Таким чином, якщо ви обробляєте пні, щоб захистити дерева від Heterobasidion, ви можете опосередковано допомогти уникнути пошкодження короїдом», – каже Вальман.
За словами Вальман, опосередкований зв’язок між Heterobasidion та короїдом був відомий раніше. Її магістерська дисертація стала першим польовим дослідженням, яке вивчило прямий зв’язок між ними. До цього існували лише «освічені здогадки» з цього приводу.
«Грибок послаблює коріння дерева, роблячи його більш вразливим до пошкодження вітром, а вітроломні дерева приваблюють короїда», – пояснює Вальман.
Види Heterobasidion – надзвичайно шкідливі гриби, які руйнують хвойні дерева, щороку завдаючи значних фінансових збитків у Фінляндії та інших країнах Європи. Вони послаблюють ріст лісу та його здатність зв’язувати вуглекислий газ. Пошкодження комахами є ще однією загрозою для здоров’я дерев. У 2022 році у Фінляндії через це було вирубано понад 6 000 гектарів лісу. Масштаби вирубок через пошкодження комахами зростають.
В останні роки ялиновий короїд знищив величезні площі лісу в Німеччині та Чехії.
«З розвитком гниття дерево стає менш здатним поглинати воду, що знижує гідростатичний тиск. Гниття може порушити потік води від коренів до верхівок», – каже Вальман.
Гідростатичний, або тургорний, тиск – це тиск, який створює вода всередині рослинних клітин. Цей тиск підтримує клітинну структуру і сприяє потоку води та поживних речовин у рослинах.
Heterobasidion також пригнічує секрецію смоли.
«Дерева, які страждають від стресу, не можуть захистити себе від короїда, виділяючи смолу», – говорить Вальман.
У дослідженні було обстежено 442 норвезькі ялини, заселені європейським короїдом, на дев’яти різних ділянках лісовідновлювальних рубок. Дослідження також виявило велику кількість дерев, заселених короїдом, але без гриба Heterobasidion.
«Це означає, що, окрім Heterobasidion, повинні існувати й інші фактори, що пояснюють зараження короїдом», – розмірковує Вальман.
Вальман каже, що окрім Heterobasidion, її дослідження виявило ще два, хоча й слабші, передвісники пошкодження: менший приріст діаметру дерева за останні п’ять років та більший діаметр стовбура дерева на рівні грудей.
Іншими передумовами пошкодження були більша площа основи ялин, більша щільність дерев у деревостані, стрес, спричинений посухою, та підвищена освітленість внаслідок рубок.
За словами Вальман, з грибом Heterobasidion можна боротися, плануючи вирубки на зиму, а також обробляючи пні в теплу пору року, коли гриб продукує спори.
Одразу після спилювання дерева лісова машина LINKKI обробляє пеньок або сечовиною, або спорами гриба Phlebiopsis gigantea, який є конкурентом Heterobasidion.
Вальман також зазначає, що простої боротьби з Heterobasidion недостатньо для захисту лісу від короїда; необхідні й інші лісогосподарські заходи.
«Загалом, мішані ліси менш вразливі до значних пошкоджень короїдом», – зазначає Вальман.
З іншого боку, проріджування може зробити дерева, що залишилися, вразливими до Heterobasidion. Якщо проріджування буде надто інтенсивним, це призведе до зменшення тіні в лісі. Раптове збільшення світла може спричинити стрес. В управлінні лісом завжди потрібні компроміси.
Джерело: forest.fi