Хоча COVID-19 створив величезні проблеми для всіх ринків по всьому світу, на галузь хвойної деревини вплинули додаткові проблеми попиту / пропозиції. Пише в своєму огляді видання Canadian Forestry Industries.
Ялинові короїди Центральної Європи
Катастрофа з короїдом у Центральній Європі змінює промисловість у цьому регіоні і на багатьох світових ринках. У період з 2017 по 2019 рік понад 270 мільйонів кубометрів деревини на пні в Центральній Європі були пошкоджені поєднанням факторів, в першу чергу зміною кліматичних умов, які характеризувалися більш спекотним, сухим літом і більш теплою зимою. У поєднанні з частими ураганами це створювало ідеальні умови для поширення ялинових короїдів, особливо на більш низьких висотах. Збитків завдано багатьом країнам, включаючи Польщу, Швейцарію, Словаччину, Італію та Швецію, але найсерйозніші втрати були в Німеччині, Чехії та Австрії.
Кількість мертвої ялини у лісах Центральної Європи за останні кілька років експоненціально зросла і, як очікується, досягне піку в 2021 році. На відміну від сосни, знищеної жуками в Британській Колумбії, – яку можна утилізувати протягом 10-12 років, а іноді й довше – знищена жуками ялина може швидко гнити, отже мертві дерева можна утилізувати не більше п’яти років. З урахуванням того, що вже є сотні мільйонів кубометрів палої деревини, очікується, що протягом наступних п’яти років ця кількість різко зросте.
Різке зростання експорту деревини з Німеччини припало на Китай. Хоча Європа історично не була великим постачальником для Китаю, нещодавня торговельна суперечка між США і Китаєм надала таку можливість, зробивши європейський кругляк конкурентоспроможними за вартістю. Поки в 2020 році Європа (в цілому) зараз є другим за величиною експортером дерева в Китай і може зрівнятися з обсягами сосни променистої з Нової Зеландії в цьому році.
Згідно зі звітом FEA, лісопильні підприємства Центральної Європи в даний час є одними з найдешевших постачальників пиломатеріалів на експортних ринках. Це дозволить європейським лісопильним підприємствам завоювати частку ринку у США, якщо їм буде потрібно експортувати збільшені обсяги пиломатеріалів за межі Європи.
Попередній пік європейського експорту пиломатеріалів у США (2005 р) досяг 4,5 млн кубометрів у порівнянні з 2,2 млн кубометрів в 2019 році. Поточне зростання, ймовірно, буде помітний протягом деякого часу. І в 2005, і в 2019 році Німеччина була найбільшим європейським постачальником у США (приблизно 50 відсотків європейського експорту), на третьому місці Австрія (після Швеції) і на п’ятому місці Чеська Республіка. Незважаючи на COVID-19, європейський експорт пиломатеріалів у США збільшився на 53 відсотки за перші три місяці 2020 року, при цьому експорт Німеччини виріс майже на 50 відсотків, що знову ж таки становить близько половини європейського експорту.
Проблеми попереду
Експерти згадують ряд поточних проблем, крім COVID-19, включаючи кліматичні явища, національну політику, спрямовану на розвиток вітчизняної промисловості, і технологічні рішення практичних проблем.
Ймовірно, найважливішою проблемою країн-експортерів було те, що в цьому році їм усім потрібен Китай більше, ніж будь-коли. При обмеженому світовому попиті в короткостроковій перспективі є більше виробничих потужностей, ніж ринків, тому у більшості експортерів є потенціал для збільшення експорту. Оскільки Китай був першою країною, що вийшла з пандемії, багато експортерів намагаються оцінити, в якому обсязі ринок може імпортувати. Однак цей показник коливається тиждень за тижнем, тому експерти очікують надлишкової пропозиції на ринку деревини з очікуваним зниженням цін.
Глобальні ринки деревини хвойних порід в значній мірі оговталися від безпосереднього шоку, викликаного COVID-19. Однак майбутні хвилі вірусу можуть викликати аналогічні потрясіння щодо попиту, наявності робочої сили, логістики доставки і волатильності цін. Більш того, ситуація може дати короткострокові можливості, якщо одні виробники зможуть продовжити роботу, в той час як інші будуть зупинені.
Питання про довгострокові наслідки для світової індустрії деревини хвойних порід і пиломатеріалів також став ключовою темою обговорення на конференції. Можливо, білі комірці продовжать працювати з дому після закінчення пандемії, оскільки вони розуміють, що їм не потрібно жити в (дорогих) міських центрах або поблизу від них; може з’явитися тенденція до будівництва більших будинків, в основному на одну сім’ю, в більш доступних районах. Ця тенденція (якби вона виникла) могла б збільшити попит на пиломатеріали, враховуючи, що вдома на одну сім’ю споживають в три рази більше пиломатеріалів, ніж їх багатоквартирні аналоги.
Джерело: woodbusiness.ca