№14, або «дешева споживча модель», – таку просту назву має найбільш продавана у сіті модель стільця. Це також культовий стілець паризьких кафе, який дизайнер Джапер Моррісон описав як «вишуканий до такої міри, що його неможливо покращити».
Вперше модель №14 була опублікована у 1859 році в каталозі меблів відомої на той час австрійської фірми Gebrüder Thonet. На першій сторінці каталогу тут були опубліковані 14 моделей стільців, які відрізнялися здебільшого формою спинки.
Стілець №14 був найпростішим у серії. Його дві задні ніжки та спинка були виготовлені з однієї гнутої дерев’яної дуги. До неї кріпилася коротша внутрішня дуга. Решта деталей стільця складалися з каркаса сидіння з тростинним наповненням та двох передніх ніжок, які вкручувалися в каркас сидіння.
Модель №14 була найдешевшою і стала наймасовішою моделлю стільця в асортименті Gebrüder Thonet. На момент продажу перших екземплярів стілець коштував лише три гульдени, що приблизно дорівнювало ціні трьох десятків яєць. За підрахунками компанії, у період між 1859 і 1930 роками було продано не менше п’ятдесяти мільйонів цих стільців по всьому світу.
Поява цієї колекції простих стільців знаменувала ще одну меблеву революцію свого часу. Тут стільцям вперше присвоїли фіксовані номери моделей і промаркували усі вироби назвою Thonet. Колекція також передбачала постачання меблів у вигляді набору деталей, аби роздрібний продавець збирав їх самотужки. Таким чином фірма Gebrüder Thonet намагалася ні багато, ні мало – завоювати світовий ринок. Відправляючи лише частково готову продукцію на збірку у торгові точки, компанія намагалася розв’язати проблему вологості, яка впливала на стільці у трюмі корабля. Крім того, у розібраному вигляді меблі займали набагато менше місця в трюмі, аніж готові вироби. Зокрема, тридцять шість стільців №14 у розібраному вигляді займали не більше одного кубічного метра.
Компанія Gebrüder Thonet або Thonet Brothers була заснована у Відні у 1853 році, коли Міхаель Тонет передав своїм синам компанію Thonet, змінивши її назву. Протягом наступних восьми років брати розширили свою діяльність, заснувавши іще шість меблевих фабрик у Центральній Європі.
Gebrüder Thonet були головною мірою відомі завдяки виробництву меблів з гнутої деревини, для яких вони розробили перші виробничі процеси промислового масштабу. Тонети винайшли більш досконалий процес гнуття деревини парою, який дозволяв надавати форму деталям з поверхневою обробкою, після чого їх можна було використовувати майже одразу. Брати зробили акцент не на традиційне столярське ремесло, а на інвестиції в машини, які б дозволяли будь-якому робітникові виготовляти точні та повторювані гнуті деталі.
Сьогодні у світі і досі працюють три меблеві компанії, що свого часу утворились від розподілу Gebrüder Thonet: у Німеччині (Thonet GmbH), Австрії (Thonet Vienna) та Чехії (TON). Всі вони досі виробляють стілець №14.
Джерело: design-museum.de