Шлях Світа – це древня дорога, яка датується приблизно 3800 роками до н. е., вона була збудована в період пізнього неоліту або ранньої бронзи. Її віднайшли у 1970 році під час розкопок торфовищ на Сомерсетській височині, на південному заході Англії.
Дорога буда побудована на болотистій місцевості шляхом укладання довгих дерев’яних дошок, з’єднаних між собою дерев’яними кілочками, що разом утворювало підняту над землею доріжку. Це рішення дозволило безперешкодно пересуватися складним ландшафтом та, імовірно, транспортувати товари.
Шлях Світа простягається приблизно на 600 метрів у довжину і має 1,2 метра у ширину. Дошки, витесані з місцевих дерев, найімовірніше, вільхи та дуба, були обтесані за допомогою кам’яних інструментів.
Назва «Шлях Світа» походить від імені копача торфу, який натрапив на цю дорогу, Рея Світа. Дорога збереглася завдяки перезволоженню торф’яного болота, яке запобігало гниттю. Це дало археологам можливість дослідити дорогу й зрозуміти технології, техніку та повсякденне життя людей епохи неоліту, які її будували та використовували.
Радіовуглецеве датування дало точну дату будівництва: 3807 рік до нашої ери. Таке ретельне датування стало можливим завдяки сприятливому середовищу торфовища, просякнутому кислотою і позбавленому кисню, що пом’якшувало небезпеку гниття.
Зараз Шлях Світа має статус об’єкта Світової спадщини ЮНЕСКО. Розкопки і дослідження цієї стародавньої дороги дали глибоке розуміння доісторичної інженерії та інфраструктури. Це стало каталізатором подальших досліджень стародавніх доріг, дерев’яних конструкцій та геніальних пристосувань ранніх суспільств до навколишнього середовища.
Джерело: focus.ua