Роботи – ідеальне рішення для виконання типової, повторюваної роботи з простими задачами. До таких, до речі, відноситься й висаджування лісу. Одна із найновіших розробок, про які відомо у цій галузі – Robotic Forester (роботизований лісівник). Його створює естонська компанія Milrem Robotics, яка виготовляє самокеровані наземні пристрої.
Robotic Forester розробляють на основі військової автономної машини, яка вже успішно працює. Проєкт втілюється спільно з Естонським Університетом Природничих Наук у місті Тарту та Центром управління державними лісами. Керує проєктом Прііт Веллак, Менеджер з розвитку громадських проєктів Milrem Robotics, лісівник за професією, який також працює над докторською дисертацією з автономного висаджування лісу.
Самокерована машина, яку використовують для подальшої розробки, продається в 10 країнах світу. Робот має гумові гусениці, живиться електро-дизельним гібридним двигуном, але може комплектуватись і водневим двигуном.
Першим кроком програми була адаптація машини до використання в лісі. Висота дорожнього просвіту була збільшена до 80 сантиметрів, ширина машини – до 170 сантиметрів, а довжина – до 240 сантиметрів. Вага базового модуля без посадкового обладнання – 1,6 тонни. За словами розробників, рівень тиску від гусениць дозволяє машині рухатись навіть по м’яких ґрунтах.
Robotic Forester може використовувати дані із супутника чи дрона для планування своєї роботи. Машина також буде обладнана власною сенсорною системою, на базі якої буде планувати і контролювати свій маршрут, оминати перешкоди, гарантувати безпеку і знаходити придатні місця висадки.
«Ми розробили сенсорну систему для автономної роботи й формування алгоритмів MIFK. Це повний набір функцій, включаючи навігацію, виявлення перешкод і гарантування безпеки», – каже Прііт Веллак.
Всі ці системи роблять машину абсолютно автономною. Мета проєкту в тому, аби робот зміг висаджувати вдвічі більше саджанців, аніж за одну зміну можна висадити ручною працею. За підрахунками Центру управління державними лісами вартість відновлення лісів в такому разі здешевшає на 16% для Естонії, і ще більше для Фінляндії чи Швеції.
Робот зможе перевозити 300 рослин і буде здатен виконувати скарифікацію і висадку одного гектара за 5-6 годин. Скарифікація буде робитись або точковою або насипами по 0,2 – 0,3 м3 і висотою до 30 см – залежно від типу ґрунту.
Після вдосконалення основного модуля машини – перші випробування «на землі» пройшли ще навесні 2021 року – розробники беруться за приєднання скарифікаційного та посадкового обладнання. На думку фахових ЗМІ, Milrem Robotics не має власних інтересів у галузі лісового господарства. Швидше за все, компанія шукатиме співпраці з такими великими гравцями, як Ponsse, Komatsu Forest або John Deere Forestry. Про дату появи робота на ринку поки що нічого не відомо.
Джерело: forestry.com