Зверху парк-заповідник Tjaderberget (округ Вестерботтен, Швеція) виглядає як велика шахова дошка, на якій ділянки з деревами чергуються з ділянками, де вже проведена або ще йде заготівля. Шведська компанія SCA – один із провідних європейських виробників паперової продукції, засобів гігієни, пакувальних матеріалів та інших виробів з деревини – випробовує тут метод заготівлі, який дозволяв би зберігати відчуття лісу після збирання урожаю та уникати великих безлісних ділянок.
Tjaderberget – заповідник, де ліси високої природоохоронної цінності були збережені поряд із виробничими. За словами Ульфа Халліна, одного з експертів SCA з охорони природи, у співпраці зі Шведським лісовим агентством у Вестерботтені тут тестують метод заготівлі деревини шляхом групового відбірного збирання, який може виявитися раціональною альтернативою ведення лісового господарства без суцільних рубок.
Tjaderberget займає площу у 1303 гектари.
Чотирнадцять гектарів і раніше були прорідженим, добре керованим сосновим лісом, якому зараз більше 80 років. За останню зиму було вирубано близько 7 га у вигляді «клаптикової» системи. Кожен клаптик має розміри 30х45 метрів, а всього їх налічується трохи більше 50-ти. На думку спеціалістів з SCA, залишаючи незаймані ділянки поруч з вирубаними, можна зберегти відчуття лісу та уникнути великих безлісних ділянок, утворених звичайними остаточними рубками. Коли на вирубаних ділянках зрештою виросте новий ліс, заготівля деревини буде провадитися на інших укритих лісом ділянках. Вирубані ділянки влітку будуть скарифіковані і частково посаджені наступного року. Як зазначає пан Халлін, ідея полягає в тому, щоб перевірити різні методи регенерації як штучні посадки, так і природний засів. Здебільшого, у Tjaderberget на вирубаних ділянках садять сосну, але також є ділянки з березами.
При здійсненні лісозаготівельних робіт у Tjaderberget фахівці SCA зберігають як окремі дерева, так і групи дерев. Відвідувачі парку-заповідника відмічають, що в ньому приємно ходити, тому що він більш відкритий і світлий, а відчуття лісу, створене незайманими ділянками, робить вирубані менш нав’язливими для сприйняття.
Що стосується біорізноманіття, то в SCA сподіваються, що в Tjaderberget знайдуть свій притулок більше птахів та комах, які потребують світла та тепла і можуть забезпечити свою життєдіяльність у такому лісі. Разом з тим, через відсутність, наприклад, мертвої деревини, в парку-заповіднику можна не побачити деяких видів птахів, тварин, комах та грибів.
Джерело: openforest.org.ua