У Фінляндії планують відкрити першу фабрику, яка в промислових масштабах буде виробляти анодний матеріал, необхідний для виробництва акумуляторів. Матеріал буде виготовлятися з лігніну – побічного продукту, який отримують в процесі виробництва целюлози. Наразі відома фінська компанія Stora Enso проводить процес залучення інвесторів. За її підрахунками, до 2030 року щорічна потреба в анодних матеріалах сягне приблизно мільйона тонн в Європі та приблизно чотирьох мільйонів тонн в усьому світі. Stora Enso до 2030 року планує виробляти 80 – 100 тисяч тонн анодного матеріалу.
У 2019 році компанія Stora Enso оприлюднила дослідження щодо виробництва твердого вуглецю (інша назва анодного матеріалу) – вона отримує його з сухого крафт-лігніну шляхом піролізу, що, простою мовою, означає його нагрівання до високої температури за відсутності кисню. Stora Enso має власну торгову марку твердого вуглецю – Lignode.
Очікується, що акумулятор Lignode можна буде заряджати у 2-3 рази швидше, ніж аналогічний акумулятор із графіту, а його щільність енергії вища. Це означає, що його не потрібно буде заряджати так само часто, тому потрібно менше зарядних станцій і відповідного обладнання.
Акумулятор також перевершує своїх конкурентів у холодних умовах. З кожним заряджанням графіт, який використовується в акумуляторі, розширюється на 6-7 відсотків, тоді як твердий вуглець розширюється лише на 1-2 відсотки. Таким чином, акумулятор Lignode можна заряджати більше разів.
Об’єм анодного матеріалу в батареї в 10-15 разів перевищує об’єм літію, тому в майбутньому буде доцільно називати такі батареї дерев’яними. Після використання їх можна буде переробити, наприклад, як постійний накопичувач енергії поруч із вітровою турбіною. Попри старіння, властивості батареї будуть достатніми протягом багатьох років.
Пілотний завод з виробництва твердого вуглецю було запущено в Сунілі в 2021 році. На цей час встановлено, що твердий вуглець функціонує як анодний матеріал і що його виробництво можливе. Влітку 2022 року Stora Enso оголосила, що спільно з Northvolt розробляє «акумулятор, виготовлений повністю з європейської сировини». У жовтні було укладено угоду про співпрацю з норвезькою компанією Beyonder для оптимізації використання технічного твердого вуглецю.
«Якщо все піде добре, будівництво комерційного виробничого підприємства розпочнеться у 2023 році. Виробництво батарей та розширення почнуться після 2025 року», – кажуть в компанії Stora Enso.
Виробництво анодного матеріалу деревного походження стало можливим завдяки вдосконаленню технології виробництва целюлози, тож фабрики можуть віддавати дедалі більше чорного лікеру – побічного продукту з лігніном. Його вміст в деревині становить приблизно одну третину, і це найпоширеніший природний біоматеріал після целюлози. Обсяг побічних залишків лігніну з целюлозних заводів у світі становить близько 50 мільйонів тонн на рік, проте надалі переробляється лише близько двох відсотків.
Джерело: forest.fi