Матеріалознавець Лянбін Ху разом із групою дослідників з Університету Меріленда працюють над розробкою прозорої деревини, яка, як показали випробування, була приблизно у 10 разів міцнішою за скло та приблизно втричі міцнішою за прозорий пластик, наприклад оргскло.
«Результати вражають: шматок дерева може бути таким же міцним, як скло», – сказав Ху, який досліджував прозору деревину.
Журнал Knowable, який описував проєкт, зазначив, що прозора деревина може незабаром знайти застосування в надміцних екранах для смартфонів, у світильниках і навіть у якості структурних елементів, таких як вікна. Створення прозорої деревини – це складний процес, у якому вчені перетворюють клітини на міцний матеріал шляхом видалення лігніну, який є клеєм, що утримує пучки клітин разом і надає деревині коричневих відтінків. Коротше кажучи, натуральну деревину змочують у відбілювальному розчині перед зануренням в епоксидну смолу, яка потім робить деревину прозорою. Ху пояснив, що клітини деревини «створюють міцну стільникову структуру, а крихітні деревні волокна міцніші за найкращі вуглецеві волокна».
Згідно з журналом Knowable Magazine, матеріал достатньо тонкий і міцний, щоб бути життєздатною альтернативою «виробам, виготовленим із тонких шматків пластику чи скла, які легко розбиваються, таким як екрани дисплеїв». Наприклад, французька компанія Woodoo використала подібний процес для створення дерев’яних екранів для таких продуктів, як панелі приладів автомобіля та рекламні щити.
Також було встановлено, що прозора деревина є кращим ізолятором, ніж скло, тому її можна використовувати, щоб допомогти будівлям утримувати або не пропускати тепло. Здатність утримувати або відштовхувати тепло буде корисною для енергоефективних будівель і робить прозору деревину кращим контролером температури, ніж традиційне скло.
Дослідники кажуть, що потрібен час, аби випустити прозору деревину на звичайні ринки. Для цього доведеться запровадити більш екологічні схеми виробництва та шукати шляхи розширення виробництва.
Джерело: globalwood.org