Якщо існував би перелік чудес України, які обов’язково слід побачити після перемоги, у ньому мав би бути цей пункт – заповідник «Крейдова флора». Це унікальна природоохоронна територія на схилах річки Сіверський Донець. Вона виглядає як місцевість, де велика кількість крейдових відкладень вийшли на поверхню, розрізані ярами.
Окрім фантастичних краєвидів, заповідник цінний своєю флорою. Зокрема тут ростуть унікальні бори сосни крейдової, що занесена до Червоної книги України та Міжнародного Червоного списку МСОП (IUCN). Це дерево є неогеновим реліктом – так називають види, які збереглися без видимих змін щонайменше з епохи пліоцену.
Сосна крейдова відрізняється від сосни звичайної. У неї товща та коротша хвоя (3-5 см), кругліші й вдвічі менші шишки (2,5-3 см довжиною), твердіша деревина, крупніший пилок і зонтикоподібна крона.
«Крейдова флора» – це єдине місце в Україні, де збереглася сосна крейдова – на окремих розрізнених ділянках на площі 85 гектарів. До початку воєнних дій було відомо, що таких сосен у віці 70-100 і більше років з діаметром стовбура 25-80 см при висоті от 8 до 28 м нараховується на території парку не більше 700 одиниць.