вересень 2025
КИЇВ, ВЦ АККО Інт.
Замовити стенд Замовити квиток
Замовити стенд Замовити квиток
вересень 2025
КИЇВ, ВЦ АККО Інт.

Вчені із Сербії створили «рідке дерево»

Висаджування дерев у лісах – це поширена стратегія компаній та урядів, спрямована на зменшення викидів CO2 в повітря. Але що ми можемо зробити в густонаселених містах, де ледь вистачає місця для куща? Зрештою, саме в цих містах концентрується найбільше забруднення. На щастя, група сербських вчених запропонувала геніальне рішення: рідке дерево.

Через дві дуже великі вугільні електростанції Белград є одним із найбільш забруднених міст Сербії. Насправді ці дві електростанції працюють настільки інтенсивно, що увійшли до списку 10 найбрудніших електростанцій Європи за версією Альянсу охорони здоров’я та навколишнього середовища у 2019 році.

Загалом у 2020 році Сербія посіла 28 місце у світі за найгіршою якістю повітря. Наразі в країні спостерігається концентрація PM 2,5, яка в 4,9 раза перевищує щорічну норму ВООЗ щодо якості повітря. Тож не дивно, що громадяни країни страждають від інтенсивних побічних ефектів такого забруднення.

Доктор Іван Спасоєвич, доктор біофізичних наук і один з авторів проєкту з Інституту міждисциплінарних досліджень Белградського університету, розробив інноваційний інструмент для скорочення викидів парникових газів і поліпшення якості повітря: рідке дерево. Нове творіння, що отримало назву LIQUID 3, є першим у Сербії міським фотобіореактором, рішенням у боротьбі за чисте повітря. Він містить шістсот літрів води і працює за допомогою мікроводоростей, які зв’язують вуглекислий газ і виробляють чистий кисень шляхом фотосинтезу.

Мікроводорості замінюють два 10-річних дерева або 200 квадратних метрів газону. Функція LIQUID 3 практично імітує їх. І дерева, і трава здійснюють фотосинтез і зв’язують вуглекислий газ. Однак перевага мікроводоростей полягає в тому, що вони в 10-50 разів ефективніші за дерева. Команда розробників LIQUID 3 заявила, що їхня мета – не замінити ліси чи плани висадки дерев, а використати цю систему для заповнення тих міських кишень, де немає місця для посадки дерев. В умовах інтенсивного забруднення, як у Белграді, багато дерев не можуть вижити, в той час, як водорості не мають проблем з високим рівнем забруднення.

«Фотобіореактор – це абсолютно нове біотехнологічне рішення для очищення повітря та виробництва кисню. В акваріумі на шістсот літрів води ми маємо водорості, які зв’язують вуглекислий газ і виробляють чистий кисень шляхом фотосинтезу. Проєкт задуманий як багатофункціональний. LIQUID3 – це ще й лавка, вона має зарядні пристрої для мобільних телефонів, а також сонячну панель, завдяки якій лавка має освітлення вночі. Муніципалітет Старого Граду вирішив підтримати цей проєкт, який безпосередньо сприяє поліпшенню якості життя наших співгромадян, здоров’я населення і чистоти навколишнього середовища за допомогою розумних та інноваційних рішень», – зазначив Боян Боїч, керівник Департаменту з соціальних питань та проєкт розвитку в Старому Граді.

Інститут використав одноклітинні прісноводні водорості, які існують у ставках і озерах Сербії і можуть рости у водопровідній воді, а також стійкі до високих і низьких температур. Система не потребує спеціального обслуговування – достатньо через місяць-півтора видаляти біомасу, створену шляхом поділу водоростей, яку можна використовувати як чудове добриво, заливати нову воду і мінерали, і водорості продовжують рости необмежений час.

LIQUID 3 був визнаний одним із 11 найкращих інноваційних та кліматично-розумних рішень в рамках проєкту «Кліматично-розумний розвиток міст», створеного ПРООН, Міністерством охорони навколишнього природного середовища та за фінансової підтримки Глобального екологічного фонду (ГЕФ).

Джерело: worldbiomarketinsights.com

ВСІ НОВИНИ