Вчені з Нової Зеландії та Швейцарії у спільній роботі змогли зробити люмінесцентну плівку з деревини. Вони розчинили лігнін і замінили його розчином люмінесцентних квантових точок, а потім покрили водотривким полімером.
Для роботи над проектом учені використовували легку і міцну деревину бальси (Ochroma pyramidale). Тонкі дерев’яні пластинки опускали по черзі у розчини сульфіту і гідроксиду натрію. Таким чином з деревини видалили лігнін. Потім матеріал просочили розчином наночастинок сульфіду кадмію CdS в оболонці з сульфіду цинку ZnS. На останньому етапі деревину спресували і висушили, та покрили шаром водотривкому матеріалу – гексадецилтриметоксисіланом.
В результаті обробки дерев’яні пластини стали гнучкими і прозорими, та після впливу ультрафіолету давали люмінесцентне випромінення. Вчені отримали світло зеленого, оранжевого і малинового кольорів.
На думку вчених, виготовляти такі плівки можна за допомогою прокатної технології, яку використовують для виробництва паперу. Автори винаходу також розраховують в майбутньому замінити квантові точки CdS / ZnS на інші нетоксичні люмінесцентні сполуки, що дозволить зробити плівки більш екологічними й дешевими.
На перших етапах новий матеріал планують використовувати у декоративних цілях – для фасадів будівель, стельових світлових панелей або меблів. Однак в майбутньому деревні плівки можуть стати у пригоді в фотоніці, лазерних технологіях.