З 30 грудня 2024 року український експорт меблів до ЄС міг би тимчасово припинитися через новий закон ЄС щодо боротьби зі знелісненням (EUDR). Про це на своїй Facebook сторінці пише Оксана Донська, директор проєкту Furniture of Ukraine Business Expo. Наразі дату запуску норм EUDR, створених для зменшення обігу нелегально заготовленого лісу та збереження лісів, перенесено на 30 грудня 2025 року.
Водночас, Верховна Рада ухвалила законопроєкт №9665, який регулює об’єм зберігання дров та стосується «чорних лісорубів» і незаконних пилорам, які працюють на краденому лісі. Цей закон впливає на внутрішній ринок України. І обидва документа заради запобігання знелісненню планети.
Чому EUDR може зупинити експорт товарів з деревини з України?
З 30 грудня 2025 року великі оператори та трейдери підлягатимуть перевіркам на відповідність EUDR (для мікро- та малих підприємств перевірки почнуться з 30 червня 2026 року). За недотримання можна отримати штраф до 4% від річного обороту. Деякі деревообробні та меблеві підприємства вже готують документи за запитами своїх клієнтів з ЄС щодо відповідності вимогам EUDR.
Усі товари з дерев’яними компонентами, що експортуються з України до ЄС, повинні мати підтвердження, що деревина була легально заготовлена та не спричинила вирубки лісів.
Обов’язкова інформація для EUDR: – Точне місце заготовки деревини (геолокація з точністю до шести знаків після коми). – Звичайна та повна наукова назва виду деревини. – Достатня та верифікована інформація, що підтверджує законність заготівлі деревини відповідно до національного законодавства.
Основний пакет документів: 1. Рахунок та пакувальний лист із зазначенням назви продукції та об’єму в кубічних метрах. 2. Копії Лісорубних квитків або ТТН із зазначенням достатнього обсягу кругляка для виробництва товарів. 3. Копії офіційних дозволів (лісорубних квитків) на ділянки, де була здійснена заготівля деревини. 4. Декларація від постачальника деревини з прив’язкою до номерів Лісорубних квитків. 5. Контракт між постачальником деревини та виробником із зазначенням виду і об’єму деревини. 6. Сертифікат від виробника на вихід готової продукції, який вказує, скільки готової продукції можна отримати з 1 кубометра сировини.
«Якщо деревина була заготовлена через санітарну рубку, довести її доцільність буде важче, скоріше неможливо – в ЄС не люблять цей вид рубки, і ліс має відновитися. Україна сьогодні стикається з унікальними викликами через повномасштабне вторгнення рф. Наприклад, нещодавню пожежу в Київській області спричинили російські дрони «Шахед». Станом на 2024 рік, 2% лісорубних квитків України передбачають суцільну санітарну рубку (~6 000 га), а 56% – вибіркову санітарну рубку» – зазначає Оксан Донська.
Також меблі з розкішних порід, як-от вишня чи горіх, можуть зіткнутися з додатковими вимогами. Наприклад, деревина з садів та дворів не підпадає під EUDR, але деревину можна закупити й у ДП «Ліси України», що вимагає суворого дотримання EUDR.
Для більших експортерів, сертифікованих FSC або PEFC, дотримання EUDR є простішим, тому що їм відомі процедури підтвердження легальності ланцюгів постачання (але сертифікат FSC чи PEFC не те саме, що документи за EUDR). Але для мікро- та малих виробників, особливо тих, хто виготовляє меблі на замовлення, EUDR створить труднощі. Для них підтримка може надаватися через навчання, інструкції від асоціацій, таких як Асоціація Меблевиків України, допомога з документацією від ДП «Ліси України» та консультування експертів.
Джерело: facebook.com/oksana.donskaUA