24-26 вересня 2024
КИЇВ, ВЦ АККО Інт.
Замовити стенд Замовити квиток
Замовити стенд Замовити квиток
24-26 вересня 2024
КИЇВ, ВЦ АККО Інт.

Дубовий колодязь епохи Неоліту – найстаріша дерев’яна конструкція в світі

Якою є найстаріша дерев’яна конструкція у світі? На сьогодні це колодязь епохи Неоліту, віком понад 7 000 років, знайдений під час будівництва дороги поблизу чеського міста Остров.

Конструкція із дуба мала висоту 140 см та сторони по 80 см. Дендрохронологічним методом, тобто за аналізом вікових кілець, вчені визначили, що колодязь збудували у 5256 році до нашої ери. Цікаво, що колоди заготовили заздалегідь – тим самим аналізом було визначено, що дерева зрізали восени або взимку 5258 року до нашої ери.

Сама конструкція колодязя також перевернула уяву вчених про навички людей епохи Неоліту. Дерев’яний короб складався з рифлених кутових стійок і пласких поперечних планок. Майстер, що робив його, був здатен обробляти колоди з високою точністю, попри те, що в Неоліті люди мали в арсеналі тільки інструмент із каменю, кісток і рогів або дерева.

Конструкція напрочуд добре збереглась завдяки тому, що протягом століть знаходилася під водою. Тож після її виявлення археологи розробили спосіб консервування деревини з застосуванням цукру, аби зберегти клітинну структуру матеріалу.

ВСІ НОВИНИ