24-26 вересня 2024
КИЇВ, ВЦ АККО Інт.
Замовити стенд Замовити квиток
Замовити стенд Замовити квиток
24-26 вересня 2024
КИЇВ, ВЦ АККО Інт.

Лісова галузь України: підсумки 2022 та прогнози на 2023 рік

Наприкінці 2022 року голова Державного агентства лісових ресурсів України Юрій Болоховець написав статтю щодо підсумків роботи галузі та дав свої прогнози на 2023й рік.

Якщо порівнювати з 2021 роком, попит на українські лісоматеріали суттєво скоротився. Війна майже зупинила будівництво всередині країни. Блокада чорноморських портів призвела до закриття азійських ринків для українського експорту: логістика лісоматеріалів в Азію іншими каналами виявилась нерентабельною. Не врятував наших експортерів і ринок країн ЄС, внаслідок рецесії перенасичений власною продукцією. У другій половині року до усіх інших проблем додались тривалі відключення електроенергії, що негативно вплинуло на роботу більшості переробних підприємств.

Як наслідок, в Україні 2022 року середньозважені біржові ціни на кругляк сосни впали на понад 20%. Водночас собівартість заготівлі суттєво зросла. Також цього року не лише необроблена деревина, але й пиломатеріали вперше почали продаватись через відкриті аукціони! Відомство повністю відмовилось від практики прямих договорів. Як результат, вдалося втримати баланс: були зменшені, але збережені на прийнятному рівні рентабельність та об’єми заготівлі, а ринок і українські переробники забезпечені доступною сировиною.

За підсумками року галузь вийшла на рекордний фінансовий результат. Дохід від реалізації продукції 2022 року зріс майже на 700 млн грн – з 22,8 млрд до 23,5 млрд грн. Сумарний прибуток підприємств, підпорядкованих Держлісагентству, перевершив показник минулого року на 300 млн грн і склав 1,3 млрд грн. На 600 млн грн – з 8,9 млрд грн до 9,5 млрд грн – збільшилась сума сплачених податків та зборів.

Також величезні ресурси лісова галузь направила на підтримку Сил оборони України. Захисникам було передано понад 700 одиниць автотранспорту (ще 350 знищено або залишилось на окупованих територіях). Допомога ЗСУ – пальне, лісоматеріали, дрова – перевищила 1 млрд грн.

Для потреб населення були реалізовані рекордні 3 млн кубометрів дров, що для лісівничих підприємств є, скоріше, одним із напрямів соціальної підтримки, аніж бізнесом.

Навіть під час війни Держлісагентство не зупинило капіталовкладення, які перевищили 800 млн грн. Основний пріоритет – запобігання виникненню і гасіння лісових пожеж. Для цього були закуплені спостережні вежі з відеонаглядом, пожежні автомобілі та модулі, 188 автомобілів підвищеної прохідності для патрулювання, 165 тракторів, 12 одиниць спеціалізованої техніки (екскаватори, грейдери тощо), необхідні для здійснення протипожежних заходів, будівництва лісових доріг тощо.

Не були зупинені також інновації. Вперше в Україні ультрасучасною технікою може бути забезпечений увесь технологічний цикл – від створення садівного матеріалу до заготівлі! Зокрема, цього року придбані дві перші інноваційні лісосадильні машини, три харвестери, форвардер, два скідери. З цими першими одиницями техніки відомство напрацьовує досвід, навчає людей, визначає економічні моделі для подальшого масштабування програми закупівлі нової техніки.

На 2023 Держлісагентство прогнозує непросту ситуацію для лісової галузі. Зокрема, через бойові дії, в країні залишились сотні тисяч гектарів замінованих лісів, майже повністю знищені господарчі комплекси. Це колосальний ризик виникнення масштабних лісових пожеж, протидіяти яким вкрай важко.

Відомство також потребуватиме значних коштів на закупівлю нової сучасної техніки. Це єдина можливість зменшити собівартість заготівлі. Потрібні інвестиції у діджиталізацію, запровадження сучасних онлайн-технологій моніторингу за обігом деревини від заготівлі до логістики.

Владнати питання інвестицій Держлісагентство планує завдяки новоутвореному ДП «Ліси України». Державна компанія з міжнародними стандартами управління – це можливість прямого діалогу з міжнародними донорами. «Ліси України» вже приєднались до Європейської асоціації державних лісів EUSTAFOR, це перший крок до міжнародного визнання та налагодження співпраці.

Джерело: lb.ua

ВСІ НОВИНИ