ВЕРЕСЕНЬ 2024
КИЇВ, ВЦ АККО Інт.
Замовити стенд Замовити квиток
Замовити стенд Замовити квиток
ВЕРЕСЕНЬ 2024
КИЇВ, ВЦ АККО Інт.

У Білорусі розробили прилад для діагностики здоров’я лісу

Гомельські вчені розробили прилад, що діагностує самопочуття дерев. Фахівці в різних областях науки об’єдналися для того, щоб врятувати міський ліс у дворі власного будинку. В результаті буквально «на коліні» був зібраний прилад, закордонні аналоги якого стоять тисячі доларів. Датчик вимірювання біоелектричного потенціалу дерев широко застосовується в паркових господарствах Європи для визначення стану і підбору лікування дерев.
Цей сосновий бір ось уже 30 років – гордість місцевих жителів. Такого лісу у дворі більше немає ні у кого в Гомелі: дерева вдалося зберегти під час будівництва. Тепер завдання – вберегти від короеда і інших шкідників.
«До нас приходять фахівці і чисто суб’єктивно кажуть:« Це дерево в’яне, а це – ще здорово ». Немає ніякої вимірювальної бази. Ми метрологи, ми звикли спиратися на цифри, отримані приладами », – розповів голова молодіжного житлового комплексу« Сонячний »Володимир Макаров.
Радіофізик Володимир Макаров ліс вирішив рятувати по-науковому.
Кожне дерево, як і будь-який живий організм, має свої біоелетріческіе характеристики. Вченим не одне десятиліття відомо, що чим вище ємність і нижче електричний опір дерева, тим воно здоровіше. Щоб поставити діагноз, потрібно якісно виміряти і правильно інтерпретувати показники.
З виміром виникли проблеми. У Білорусі потрібних приладів знайти не вдалося. Довелося розробляти і робити самим. Допоміг сусід – співробітник науково-дослідного інституту.
У фізичних одиницях виміру Володимир Макаренко ось уже кілька місяців щоранку оцінює здоров’я лісу під власним вікном. Все життя він створював прилади для машинобудування, тепер електроди підключає до сосни.
«Всередину деревини ми помістили датчики. За дереву тече сік, по суті, це електроліт. Змінюється опір, змінюється ємність. І це дає інформацію про стан дерева », – показав старший науковий співробітник Інституту механіки металополімерних систем ім. В.А. Білого НАН Білорусі Володимир Макаренко, як працює новий прилад.
За інтерпретацією даних «соснової» біоенергетики звернулися до біологам. «Ми як раз намагаємося зв’язати старі методи з фізикою, тобто з отриманням конкретних цифр. Такі роботи в світовій практиці є, в невеликій кількості, правда. У Білорусі таких робіт не було, наскільки я знаю. Дуже сподіваємося на таку співпрацю », – прокоментував доцент кафедри лісогосподарських дисциплін Гродненського державного університету ім. Ф. Скорини Олександр впадуть.
У перспективі новий прилад дозволить докорінно змінити підходи до міського озеленення. Він допоможе точно діагностувати хвороби і своєчасно надавати допомогу змученому деревам. Крім того, вартість білоруської розробки в 30 разів дешевше іноземного аналога. Цікаво, що працюють вчені на чистому ентузіазмі.

Джерело: openforest.org.ua

ВСІ НОВИНИ