Команда науковців Массачусетського технологічного інституту задається питанням: як зрізати менше дерев, не відмовляючись при цьому від виготовлення предметів із деревини. Їхня відповідь на питання – вирощувати деревину просто в лабораторії.
Дослідники запропонували спосіб вирощувати у лабораторії тканини, подібні до деревини. Вони вирощують нові структури із клітин, вилучених з листя цинії.
Поки що проект знаходиться на ранніх етапах, проте він може стати початком нового підходу до роботи з біоматеріалами і зменшити навантаження від промислових підприємств на лісову та аграрну промисловість.
Дослідники виростили зразки деревини в лабораторних умовах без ґрунту або сонячного світла. Вони отримали клітини з листя цинії та помістили їх у проміжну рідину, дозволяючи їм ділитися та розмножуватися. Потім клітини помістили в гель і «відредагували» їх.
Додавши два гормони – ауксин і цитокінін – дослідники отримали жорстку структуру, схожу на деревину. Регулюючи їх кількість, вчені змогли регулювати вміст лігніну, що відповідає за міцність деревини. Отже потенційно така технологія дозволятиме виготовляти різну деревину для різних потреб.
Окрім властивостей матеріалу, технологія лабораторного вирощування деревини, дозволить також регулювати її форму, адже гель, в якому вирощуються клітини діє як каркас.
Автори проекту додають, що їх розробки – це рання стадія лабораторного вирощування рослинних тканин. Для масового промислового розповсюдження технологія потребуватиме підтримки держави і приватних підприємств.
Джерело: news.mit.edu